Przejdź do treści

Co należy zrobić z pupilami podczas długiej podróży autem?

psy w aucie

Wożenie okazjonalnie psów na urlop to tak samo wspaniała zabawa ukochanym psiakiem, jak i duży ciężar. Naturalnie niektóre zwierzęta kochają podróże pojazdami, aczkolwiek nierzadko również się dzieje tak, że pieski podróży samochodem nie lubią, natomiast podróż z psami to męczarnia nie tylko dla nich, jak również dla opiekunów. Niezależnie od upodobań pupila: W jaki sposób się na trasę z nim przygotować?

Powinno się, nim ruszy się w długą podróż, zwierzę do samochodu przyzwyczaić. Najbardziej dobrze, to od małego oswajać pieska z dźwiękami oraz zapachem samochodu, rozwijać z nim optymistyczne skojarzenia, stworzyć psu w samochodzie bezpieczną przestrzeń, której nie będzie się bał.

Błędem jest na przykład zabieranie za każdym razem psa do weterynarza prywatnym samochodem, ponieważ może to skutkować urazą do tego samochodu psiaka. Zwierzątko może asocjować dany pojazd z drogą do lekarza, ze stresującymi zastrzykami, złym samopoczuciem oraz poczuciem bliskości obcych zwierzaków.

Zanim się ruszy w trasę należy również dowiedzieć się, czy pies nie cierpi na chorobę lokomocyjną, to znaczy czy nie jest nieswój, może się oślinia podczas podróży. Jeśli wymiotuje, nawet na czczo, znaczy to, że można zastosować środki lecznicze. Podawanie produktów uspokajających jest to polecane rozwiązanie dla pupili, które z trudnościami wytrzymują jazdę samochodem.

Bezpieczeństwo jest bardzo istotne, najlepiej transportować pupila w tylnej części samochodu, odgrodzonej od siedzeń pasażerów, ponieważ psiak biegający wewnątrz samochodu może przeszkadzać kierowcy, a nawet doprowadzić do katastrofy. Można również korzystać z transportera lub zapiąć zwierzątko specjalnymi szelkami.

W trakcie podróży z pieskiem należy prowadzić uważnie, nie hamować agresywnie, w miarę możliwości nie straszyć klaksonem. Powinno się również jak najczęściej zatrzymywać na poboczu, żeby zwierzątko mogło wyciągnąć kości, pospacerować, załatwić się. Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie systemy bezpieczeństwa, jak również podarujemy pewną swobodę ukochanemu zwierzęcemu towarzyszowi, podróż stanie się rozrywką oraz przyjemnością, a nie torturą dla zwierzaka.