Przejdź do treści

Troska o zdrowie naszych zwierzaków

chory kot

Troszcząc się o zdrowie rodziny, pomijamy czasem mniejszych i cichych domowników: nasze zwierzaki. One tak samo mogą cierpieć na różne dolegliwości i należy o nie zadbać. Większa część zwierzęcych wirusów nie przechodzi na człowieka, jednak istnieje możliwość zarażenia się np. świerzbem - stąd nadzorowanie dobrej formy zwierzaka jest ważna także ze względu na zdrowie dwunożnych członków rodziny.

Ares albo Puszek nie dadzą nam znać o złym samopoczuciu lub że coś je drażni, dlatego musimy bardzo gruntownie monitorować naszych pupili, aby w razie podejrzanego zachowania bez zwłoki zareagować i pojechać z pupilem do kliniki weterynaryjnej. Na przykład - jeśli kotek nagle nie je lub sika w dziwnych miejscach (na marginesie - dobrze mieć do sprzątania rękawiczki medyczne, przydaje się również specjalny odświeżacz). Albo jeśli zwierzę jest marudne i nie ma ochoty na zabawę.

Lecz do jakiego gabinetu zabrać pupila? Należy wcześniej wykonać rozeznanie - czy w gabinecie mają jednorazowe rękawiczki winylowe, np. nitrylowe? Czy jest estetyczna, komfortowa poczekalnia? Czy gabinet jest adekwatnie urządzony? A jakimi opiniami cieszy się sam weterynarz? Czy ma dobre podejście do zwierzaków, czy pomizia na początku wizyty? To wszystko bardzo ważne sprawy, którym należy poświęcić uwagę.

Oprócz tego warto się zabezpieczyć i mieć apteczkę dla ulubieńca, a w niej - leki na nudności, jakiekolwiek zwykłe probiotyki i sprzęt do opatrywania. trzeba mieć w domu rękawiczki winylowe lub nitrylowe, aby w razie czego łatwo i bezpiecznie zajrzeć psu do pyszczka i skontrolować stan uzębienia. Rękawiczki jednorazowe nitrylowe lepiej kupić w hurtowej ilości, dlatego że przydadzą się również do innych zadań w mieszkaniu. Oprócz tego należy mieć ciągle pod ręką transporter - gdy wystąpi nagła akcja szkoda marnować czas na poszukiwania transportera, a skupić się na pomocy zwierzakowi.

Tagi