Przejdź do treści

Czy zabierać psa na swój ślub?

pies na weselu

Młode pary spotykają się z licznymi trudnymi problemami już na etapie przygotowywania listy zaproszonych. Najczęstszy jest taki, czy na wesele zapraszać także najmłodszych, czy może lepiej urządzić przyjęcie jedynie dla dorosłych. Lecz niektórzy miewają jeszcze inną zagadkę - czy zaproszeni mogą wziąć ze sobą swoje zwierzęta?

Chociaż pytanie wydaje się śmieszne, to może być dręczącym problemem. Szczególnie kiedy narzeczeństwo działa przykładowo w prozwierzęcej fundacji albo ich życie zawodowe jest związane z branżą zoologiczną. Wesele ze zwierzętami nie wydaje się najlepszym pomysłem: to olbrzymi stres dla zwierzaków, a w dodatku między gośćmi mogą pojawić się alergicy. Nie każda restauracja - nawet przyjazna dla czworonogów - ma warunki do ugoszczenia pokaźnej liczby zwierząt.

Jednak są sytuacje, w których obecność psa w czasie wesela staje się konieczna, przykładowo wśród zaproszonych jest osoba potrzebująca zwierzaka asystującego. Niekiedy to nowożeńcom zależy, żeby w tak ważnym obrzędzie towarzyszył im ich pupil. Gdy będą to pojedyncze egzemplarze, uda się wszystko odpowiednio zorganizować. Trzeba natomiast pomyśleć o tym wcześniej.

Po pierwsze, należy upewnić się, czy restauracja bądź sala weselna nie mają problemu z obecnością zwierząt. Warto dowiedzieć się o ten temat także w kościele albo Urzędzie Stanu Cywilnego (tutaj podpowiedź: pies przewodnik może zgodnie z prawem wejść do każdego budynku, mimo wszystko warto powiedzieć wcześniej o jego obecności). Sala weselna powinna zatroszczyć się o miseczkę z wodą dla psa albo kota oraz o jedzenie dla czworonoga - najlepiej przynieście do kuchni waszą karmę.

Zwierzęta są wrażliwe na hałasy, a wesele to hałaśliwa muzyka i śpiewy przy stołach. Słusznym pomysłem będzie zaaranżowanie jakiegoś spokojnego zakątka, w którym zwierzak będzie miał możliwość odetchnąć z dala od zamętu i różnych bodźców. Restauracja może w tym celu udostępnić przykładowo pokój dla rodziców z dziećmi. Sale weselne natomiast często proponują noclegi, dlatego zwierzę będzie miało możliwość wypocząć w sypialni.

Dobrze dopytać o zwierzę już na etapie wyszukiwania właściwego miejsca na wesele. Przykładowo - gdy lokacją waszego ślubu będzie Bolesławiec, to nie czekajcie do ostatniego momentu z przekazaniem informacji o towarzyszeniu zwierzaka przewodnika. Może wyjść, że ta sala weselna nie ma odpowiednich warunków, a wtedy zdążycie jeszcze odszukać inną opcję i poszerzyć lokalizację na Bolesławiec i okolice, a nie tylko centrum. Prawdopodobne, że znajdziecie dzięki temu lepsze miejsce, a zlokalizowana na wsi sala weselna zaoferuje wam także tanie noclegi dla zaproszonych.

Krótko mówiąc - wesele nie jest dobrym miejscem dla zwierząt. Jeżeli jednak ich obecność jest konieczna (np. pies asystujący), należy zatroszczyć o doskonałe warunki, a sala weselna może nam w tym pomóc, przynosząc psu wodę oraz przygotowując cichy zakątek, żeby psiak miał gdzie się zrelaksować.